Biz

Biz

Cesur Yeni Dünya dan önce…
1984 ten önce…
BİZ vardı.
George Orwell, Aldoux Huxley ve daha birçok yazara ilham vermiş olan Biz de, Velinimet in yönettiği Tek Devlet adlı bir yapıyla karşılaşırız. Tek Devlet te bireyler yoktur, sayılar vardır. Hayat kusursuz eşitlikteki bir denklem gibi, matematiksel bir kesinlikle sürmektedir. İnsanların ilkel tutku ve güdüleri bastırılmıştır. Doğaya bile boyun eğdirilmiş ve Doğa, Yeşil Duvar ın ardına sürülmüştür. Artık ulaşılacak tek bir hedef kalmıştır: Uzay. Bu hedef de İNTEGRAL adlı uzay gemisinin yapılmasıyla birlikte ulaşılır olacaktır.
İNTEGRAL in baş mimarı olan D-503, fırlatmaya günler kala fikirlerini kaydetmeye karar verir ve bir günlük tutmaya başlar. Güzel I-330 la karşılaşması ise her şeyi tamamen değiştirir: D-503 zamanla hem Tek Devlet i hem de kendini sorgulamaya başlar, çünkü eskilerin ruh dediği şeyi keşfetmiş ve hayal gücünü kullanmıştır. Hayal gücü Tek Devlet te bir hastalık çeşididir. 26. yüzyılda geçen Biz klasik bir distopya romanı olmasının yanında, bir sistem eleştirisi ve bireysel özgürlük bildirisidir.
Ve mutluluk… Nedir mutluluk? Arzularımız bize acı veren şeyler değil mi? Ve hiçbir arzunun kalmaması mutluluktur, değil mi? Mutluluğun önüne bir artı işareti koymak ne kadar aptalca! Ne büyük bir hata! Gerçek mutluluğun başına kesinlikle ama kesinlikle bir eksi konulmalı, ilahi bir eksi…

Müəllif: Yevgeny Zamyatin
Kateqoriya: Elmi-Fantastik, Fantastik, Proza
Nəşriyyat: Zeplin Kitap
Səhifə: 280
Tərcümə: Ömer Ertan Yurtseven
Təmin edilmə:7-10 İş günü
Stock: 100