Fanilik Üzerine Düşünceler

Fanilik Üzerine Düşünceler

Victor Brombert, ölümü ve faniliğimizi, çeşitli siyasi ve kültürel bağlamlar içinde sekiz büyük yazarın eserlerinde arıyor. Tolstoy ve Thomas Mann da bireyin fanilikle mücadelesini ortaya koyarken, Bassani ve Primo Levi de toplumsal bir felaket olarak kültürlerin ölümünü aktarıyor. Woolf ve Camus nün anlatılarında aldatıcı bir kurtuluş vaadi olarak sunulan ölüm, Coetzee nin sayfalarında vahşet karşısında duyulan derin bir utanç olarak işleniyor.
Fanilik Üzerine Düşünceler bir edebiyat eleştirisinin ötesinde, faniliğin izlerini irdeleyerek bizi hayatta olmanın anlamıyla yüzleştiriyor.
Belki de bütün düşünce ve sanat eylemi kaynağını dolaylı olarak fanilikten alıyordur. Bu noktada bir kez daha, doğrulanması mümkün olmasa da, André Malraux nun insanı heyecanlandıran esrarengiz sözleri geliyor akla; mağarasının taş duvarına bizon çizen ilk insan, hem kendisinin hem de bizonun fani olduğunun farkındadır, ama aynı zamanda bu ilk sanatçı, fani hayvanı tasvir etmenin bir bakıma hiçliğimizi yadsımak anlamına geldiğini de sezmiş gibidir.

Müəllif: Victor Brombert
Kateqoriya: Proza, Ədəbiyyat Nəzəriyyəsi
Nəşriyyat: Kolektif Kitap
Səhifə: 224
Tərcümə: Təmin edilmə:7-10 İş günü
Stock: 100