Joseph Frank – Dostoyevski Çağının Yazarı

Joseph Frank - Dostoyevski Çağının Yazarı

kariyerini adadığı hu önsezili yazarın etrafında kaynayan siyasal, dinsel meseleleri bütünüyle kavramış. 26yıllık bir çalışmanın ürünü olan bu eser, Dostoyevski’nin hayatının, eserlerinin ve yaşadığı dönemin bütünsel bir çetelesi niteliğinde.”
-Judith Armstrong The Age-
“Dostoyevski: Çağının Bir Yazarı, entelektüel dinamikler ve büyük yazarın tutkulu, fikir güdümlü romanının sanatsal yönü üzerine en esaslı çalışma… Dostoyevski’nin karanlık öngörülerini, o vahşi yergisini yahut Karamazov kardeşler arasındaki bir tartışmayı anlamak için okur sadece metne değil ideolojik bağlama da hakim olmalıdır, işte bu iki hususta Joseph Frank’ten iyi kılavuz yoktur.”
-Michael Dirda Wall Street Journal-
Joseph Frank’in beş ciltlik anıtsal çalışması Dostoyevski, büyük yazarın bugüne kadar tüm dillerde yazılmış biyografileri arasında en kapsamlı olanı ve hiç kuşkusuz yüzyılın en büyük yazar biyografilerinden biridir. Şimdi, Frank’in bu dev eseri tek cilt haline getirildi. Biyografi yazınını, düşünce tarihini, sosyal tarihi ve edebiyat eleştirisini -hatta teorisini- mükemmel bir şekilde harmanlayan, entelektüel kapsamı ve üslubu açısından bir benzeri olmayan Dostoyevski: Çağının Bir Yazarı büyük yazarın başyapıtlarını yaşamöyküsel, tarihsel, ama en önemlisi ideolojik bağlamı içerisinde ele alıyor. Bir biyografiden öte 19. yüzyıl Rusya’sının kültürel tarihini veren Dostoyevski, hem yazarın yaşadığı zengin dünyanın ayrıntılı bir resmini gözler önüne seriyor, hem de romanları hakkında belki de en kapsamlı, en içgörülü yorumları sunuyor.
“Joseph Frank’in, Dostoyevski’nin yazdığı ortama -bir yanda kişisel, bir yanda sosyal, kültürel, tarihsel, edebi ve felsefi ortama- ışık tutma çabası zaferle sonuçlanıyor.”
-J. M. Coetzee, The New York Review of Books-
“Bu kitap, Joseph Frank’in gelmiş geçmiş en büyük romancılardan biri olan Dostoyevski’nin başlıca biyografi yazarı olduğunun kanıtıdır.”
-David Foster Wallace-
“Bu sıradışı biyografi ironiyi de büyük fikirleri de okurlar için capcanlı ve anlaşılır kılmayı başarıyor. Büyük bir yapıt, araştırma açısından da, sanatsal olarak da…”
-M A. S. Byatt-
-Anıtsal bir eser.”
-René Girard-
Dostoyevski: Çağının Bir Yazarı’nın aldığı ödüller: > National Book Critics Circle, En İyi Biyografi Ödülü > Los Angeles Times, En İyi Kitap Ödülü > Modern Language Association, James Russell Lowell Ödülleri
-Christian Gauss Ödülleri > St. Petersburg, Avrupa Üniversitesi, Etkind Ödülü-
(Tanıtım Bülteninden)
Sayfa Sayısı: 997
Baskı Yılı: 2016
Dili: Türkçe
Yayınevi: Everest Yayınlar
Dil: Türkcə
Janr: Bioqrafiya
Müəllif: Joseph Frank
Nəşriyyat: Everest Yayınları