Kitab Tartışma Sanatı-Stratejileri | Arthur Schopenhauer

Kitab Tartışma Sanatı-Stratejileri | Arthur Schopenhauer

Tartışma; bir akıl yürütme bilimi, aynı zamanda diyalektik düşünme sanatıdır. Schopenhauer kolay, anlaşılır ve yalın bir dille kaleme almış olduğu bu eserinde örneklerle açıklar tartışmalarda haklı çıkmanın inceliklerini. Schopenhauer, kitabının giriş bölümünde diyalektik ve mantıktan bahseder. Bir tartışmadan galip çıkmanın bu iki temel unsura bağlı olduğunu savunur. Kitabı okuyup bitirdiğimiz de anlamlandıramadığımız birçok durumu kavradığımızı görürüz.
Bir tartışmada ortaya atılan argümanların tarafsız ya da doğru olması yerine dinleyiciler nezdinde nasıl kabul gördüğü üzerine yoğunlaşan “Tartışma Sanatı” aslında içinde birçok hileyi barından, ne olursa olsun haklı çıkmak isteyenlerin başucu kitabı niteliğinde bir eserdir.
Bir soru sorduğunuz ya da argüman öne sürdüğünüzde, rakibiniz doğrudan bir cevap vermeyip karşı soru sorup ya da dolaylı bir cevap ya da konuyla hiçbir ilgisi olmayan bir savla konuyu değiştirmeye kalktığında zayıf bir noktasına basmışsınız demektir. Bazen bunu bilmeden yaparsınız, onu sessizliğe gömersiniz. Bu yüzden bu noktaya daha fazla vurgu yapmalı ve parmak bastığınız zayıflığın yerini bilmeseniz de rakibinizin bundan kurtulmasına izin vermemelisiniz.
Məhsulun kodu: 9786057608017
Janr: Felsefe
Nəşriyyat: Tutku Yayınevi
Cild: Yumşaq
Çəki, g: 96
Müəllif: Arthur Schopenhauer