Mastermind Sherlock Holmes Gibi Düşünmek

Mastermind Sherlock Holmes Gibi Düşünmek

Gayet basit, Watson diye başlayan ve Watson un tabii ya, bunu ben niye göremedim diye hayıflanmasıyla sonlanan her bir Sherlock çözümlemesi bize şunu söyler: Sherlock Holmes insan zihninin erişilebilir sınırları içinde işini görmektedir; karakter kurmaca da olsa, zihni mümkün olanı simgeler. Peki ama bizler (yani genel olarak Watsonlar) Holmes un olağanüstü zihinsel becerilerinden biraz olsun nasiplenemez miyiz?
Maria Konnikova bunun mümkün olduğunu söylüyor. Örtülü önyargılarımız güçlü ama kırılmaz değil; alışkanlık siperlerimiz sağlam ama yıkılmaz değil. Modern psikoloji ve nörobilim ile ünlü Sherlock vakalarını harmanlayan Mastermind, önce Sherlock un bu davalarda neyi diğer herkesten farklı yaptığını gösteriyor, sonra bizim de aynı yaklaşımı kullanabilmemiz için zihinsel bir yol haritası sunuyor. Biraz farkındalık ve biraz egzersiz ile Holmes un alametifarikası olan gözlem, hafıza, yaratıcılık ve tümdengelim gibi meziyetleri nasıl içselleştirebileceğimizi ve bunun sonucunda nasıl algımızı keskinleştirip, yaratıcı yönümüzü parlatabileceğimizi gösteriyor.
Büyük ilgi gören ve 17 dile çevrilen Mastermind, zihnimizi bir üst seviyeye çıkarmak için eşsiz ve en az Sherlock öyküleri kadar sürükleyici bir rehber.
Holmes un bakış açısı ile modern nörobilimin leziz bir birleşimi
-New York Times-
İlk sayfasından son sayfasına kadar büyüleyici
-Brain Picking-
Kendiniz hakkında ustalaşmanız için heyecan verici bir yolculuk. Rehberiniz Sherlock Holmes.
-Steven Pinker-
(Tanıtım Bülteninden)

Müəllif: Maria Konnikova
Kateqoriya: Araşdırma, Elmi-Kütləvi, Populyar Elmi
Nəşriyyat: Domingo Yayınevi
Səhifə: 336
Tərcümə: Zeynep Yeşiltuna
Təmin edilmə:7-10 İş günü
Stock: 97