Musa ve Tektanrılıcılık

Musa ve Tektanrılıcılık

Bir halkın, oğullarının arasında en büyüğü saydığı bir adamı elinden almak, severek ya da kolayca yapılacak bir şey değildir, özellikle kendiniz de bu halktansanız. Fakat gerçeklik arayışında, hiçbir güç, sözde milli çıkarlar uğruna bizi yolumuzdan alıkoyamaz ve konuyu açıklığa kavuşturmaya çalışırken tüm bunların bizim dağarcığımıza da faydası olabileceği beklentisi içinde olabiliriz elbet.
Freud un, Totem ve Tabu dan 25 yıl sonra yazdığı ve en tartışmalı kitaplarından biri olan Musa ve Tektanrılı Din, Musa nın Yahudi olmadığı, gerçekte Eski Mısır asıllı olduğu, Mısırlı bir tektanrıcı olan Akhneton un yakın takipçisi hatta bizzat kendisi olabileceği iddiaları üzerine temelleniyor. Bu iddiaları açıklayan üç ana bölüme ilave olarak ele alınan son bir bölümde ise, tarihsel olaylarla ilgili hipotez üretme aracı olarak psikanalitik teori üzerinde duruluyor.
Yahudi halkının birçok özelliğini anlama, özellikle de dinin yapısına yeni bir bakış kazanma fırsatı yakalayan ve önceki kitapları Totem ve Tabu ve Bir Yanılsamanın Geleceği nde dile getirdiği düşüncelerden yola çıkan Freud, Musa ve Tektanrılı Din de bu düşüncelerini daha adil bir formül ile geliştiriyor. Bulgusu ise şöyle: Dinin gücü gerçekliğine dayanır, ancak bu gerçeklik maddi değil, tarihidir.

Müəllif: Sigmund Freud
Kateqoriya: Araşdırma, Psixologiya, Elmi-Kütləvi
Nəşriyyat: Say Yayınları
Səhifə: 248
Tərcümə: Oya Kasap
Təmin edilmə:7-10 İş günü
Stock: 100