Oyunlar ve Bilmeceler

Oyunlar ve Bilmeceler

Daha çok Alice Harikalar Diyarı nda ve diğer kitapların yazarı olarak tanınan Lewis Carroll (Charles L. Dodgson) aynı zamanda matematikte ve bilmece-bulmaca yaratmada çok yetenekliydi. Yaşamının sonuna kadar matematiksel bulmacalar ve oyunlarla ilgili bir kitap üzerinde çalıştı ancak tamamlayamadan öldü. Bu kitap, Carroll un kendisinden daha fazla yaşayan bilmecelerinin ve oyunlarının bir derlemesidir. Lewis Carroll hakkında pek çok araştırma yapmış ve matematik üzerine yazılar yazan Edward Wakeling tarafından bir araya getirilmiştir. Carroll un, hazırladığı koleksiyona katmayı tasarladığı pek çok problemi içermektedir.
Carroll un orijinal oyunlarının yanında, editör kendisinin yarattığı birkaç oyunu da eklemiştir. Bazı ipuçları ve çözümlerle sizlere yardımcı olmaya çalışmıştır.
Çoğu ilk defa bu kitapta yayımlanan problemler oldukça şaşırtıcı zihinsel oyunlar içeriyor. John Tenniel in ünlü çizimleriyle daha da güzelleşen kitap, bulmaca fanatiklerine ve Alice kitaplarını sevenlere iki kat daha fazla zevk verecek.
Lewis Carroll, Charles Lutwidge Dodgson (27 Ocak 1832 – 14 Ocak 1898) ya da daha çok tanındığı mahlasıyla Lewis Carroll, ünlü İngiliz yazar, matematikçi, mantıkçı, papaz ve fotoğrafçıdır.
Carroll ın en ünlü eserleri; Alice Harikalar Diyarında ve onun devamı olan Aynanın İçinden adlı kitaplarıdır.
Kelime oyunları, mantık ve fantazideki başarısı küçük çocuklardan, edebi açıdan seçkin kişilere kadar birçok insanı eğlendirmiştir. Ancak bunun ötesinde, eserleri modern kültüre iyice yerleşmiştir. Birçok sanatçıyı, direkt olarak etkilemiştir.
Kuzey Amerika, Japonya, İngiltere ve Yeni Zellanda başta olmak üzere, dünyanın birçok yerinde, sadece Carroll ın eserlerinin zevkle okunması ve daha da yaygınlaştırılmasına adanmış kuruluşlar vardır.

Müəllif: Lewis Carroll
Kateqoriya: Riyaziyyat, Elmi-Kütləvi
Nəşriyyat: Doruk Yayınları
Səhifə: 144
Tərcümə: Selma Koçak
Təmin edilmə:7-10 İş günü
Stock: 100