Sulak Bir Gezegenden Öyküler

Sulak Bir Gezegenden Öyküler

Ekoloji, Çevre, Doğa Sevgisi ve Doğal Tarih Üzerine İncelemeler Çevre ve ekoloji sorunlarını etik ve estetik boyutlarıyla ele alması nedeniyle, Sulak Bir Gezegenden Öyküler klasik anlamda bir ekoloji kitabı değil. Deniz ekolojisi uzmanı Sargun A. Tont, deniz canavarlarından bisikletin tarihine, edebiyattan doğa bilimine geniş bir yelpazede inceliyor çevreyi. Toplumsal ekoloji, eko-feminizm, sosyal ekoloji gibi hareketleri masaya yatırırken çözüm önerilerini de ele alıyor, çevre sorunlarına değinirken farklı kültürlerin doğaya bakış açılarının önemini vurguluyor.
Mevlânâ dan bir beyit, Wordsworth ten bir kıtayla edebiyata da değiniyor. Batı da Romantizm ile başlayan doğa sevgisinin izini, Doğu da Japon haiku larında sürüyor. İsveçli bilimadamı Carl Linnaeus tan, Alman doğa bilimci Alexander Humboldt a kadar doğal tarih makaleleriyle bilim ve edebiyatın kesişim noktalarını irdeliyor. Duygusal ve estetik faktörleri göz ardı etmeden, okurların doğaya farklı bir açıdan bakabilmesini sağlıyor.
Bir bilgedir Sargun Tont… Bu sıcak insan, dünyaya saygı duyan, ırkları, milliyeti, dar kapsamlı birçok görüşü ve ideolojiyi aşan bu insan, bizim toplumumuzun yetiştirdiği ve dünyaya hediye ettiği en değerli aydınlardan biridir.
-Talât Sait Halman-
Sargun A. Tont un bu nefis yapıtını okuyunca, çevrecilik bambaşka bir anlam kazanacak zihninizde.
-Nilüfer Kuyaş-
(Tanıtım Bülteninden)

Müəllif: Sargun A. Tont
Kateqoriya: Araşdırma, Elmi-Kütləvi, Populyar Elmi
Nəşriyyat: Kırmızı Kedi
Səhifə: 272
Tərcümə: Təmin edilmə:7-10 İş günü
Stock: 100